Stalo se ...
-
I ve tmě svítíme! Na hodině "Vybrané laboratorní metody" žáci 3. AL zkoumali za pomocí UV světla jev floorescence a fosforescence. Vyučující Mgr. David Fatka si na toto téma pro své žáky připravil velmi zajímavé experimenty a názorně předvedl např. proč svítí tonic pod UV baterkou ve tmě, proč je bílý papír tak bílý nebo proč motýli vidí na svých křídlech ještě jiné vzory než my lidé. A kdo chtěl, mohl se ještě jako bonus zmalovat fluorescentním make-upem.
-
Dostali jste chuť na borůvkové knedlíky s borůvkovou polevou? Tak to musíte vyrazit na lyžák do Krkonoš do Boudy Krakonoš - stejně jako naše první ročníky SŠ.
-
Klub mladých diváků zamířil v únoru do Švandova divadla na adaptaci legendárního románu Anna Karenina, který "vypráví příběh vdané ženy, která se kvůli nově nalezené vášni rozhodla opustit svůj konformní život a riskovat trvalé ztráty".
-
Studentka 4. ročníku oboru Aplikovaná chemie Adéla Dondová se v letošním školním roce zúčastnila krajského kola chemické olympiády, kde se umístila na velmi pěkném 5. místě. Děkujeme Adéle za vzornou reperezentaci naší školy!
-
Třída 1.AG navštívila 4.2. 2025 v rámci výuky dějepisu výstavu Tutanchamon (jeho hrobka a poklady).
Měli jsme možnost si přiblížit osobu faraona Tutanchamona a jeho rodiny a prohlédnout si jeho sarkofág a výbavu hrobky v tzv. nálezové situaci, tedy v rozmístění, v jakém je archeolog Howard Carter v roce 1922 po otevření faraonovy hrobky objevil. Výstava nejen seznámila návštěvníky s Tutanchamovým životem a okolnostmi úmrtí, ale také poskytla vhled do dějin a kultury starověkého Egypta.
-
Pro prázdninové dny prázdninově laděný příspěvek - na lyžáku se z 1. BF nikdo nenudil. Podívejte se na video na našem youtube kanále:
https://youtube.com/shorts/XiV5ULIM-CI?feature=share
-
Školní klavír nezahálí

. Dnes nám krásně hraje Ema Grecová, video natočila Safija Terlojeva, obě žákyně z 1. ročníku SŠ.
Všem přejeme úžasné jarní prázdniny!
-
Na stáže Erasmus+ vyjíždějí nejen naši žáci a studenti, ale i učitelé, zejména nastínování kolegů ze zahraniční školy či jazykové kurzy. Mgr. David Fatka vyjel na stínování a zároveň doprovodil tři naše studentky oboru Aplikovaná chemie do Bratislavy, kde máme úžasnou partnerskou spolupráci se
Stredná odborná škola chemická. Všichni se aktivně zapojili do své práce, pan učitel do stínování jednoho z učitelů chemie, žákyně do výuky a zejména praktických laboratorních cvičení.
Každý si ze stáže odnesl nové zkušenosti, zážitky z prohlídky města a jiných volnočasových aktivit a také nová přátelství.
Děkujeme partnerské škole za vřelé přivítání a těšíme se, až naši slovenští partneři přijedou v květnu do Prahy!
-
I v tomto školním roce se 51 žáků a studentů naší školy zapojilo do mezinárodní on-line soutěže v anglickém jazyce Best in English, kterou organizuje agentura Czech-us společně s International Language Academy of Canada. Soutěže se letos zúčastnilo celkem 11 256 studentů z České republiky, celosvětově pak 29 106 žáků.
Naši studenti se ve velké konkurenci neztratili - první místo v rámci naší školy a celkově 137. místo v České republice a 363. celosvětově obsadila Carina Napoleao dos Reis, což je obrovský úspěch. Druhé místo patří Maxovi Lukáčovi (565. z ČR a 1458. celosvětově), 3. skončil Šimon Veselý (983. místo z ČR a 2539. celosvětově), na čtvrtém místě pak je Natálie Hovorková a na místě pátém Vasilisa Shishkina.
Všem moc děkujeme za účast a reprezentaci!
-
V rámci výuky chemie se třída 1. AL s paní profesorkou RNDr. Barborou Staňkovou, Ph.D., vydala do Chemického ústavu
Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy na Albertově na výstavu chemických prvků ve formě velké interaktivní tabule znázorňující periodickou soustavu prvků (PSP). Skvělá expozice, kterou PF UK vytvořila na ke 150. výročí objevení periodického zákona Dmitrijem Ivanovičem Mendělejevem a k uctění jeho spolupráce s českým chemikem Bohuslavem Braunerem, se žákům
velmi líbila.
Žáci si v této velké tabulce PSP mohli interaktivně zobrazit některé vlastnosti prvků "jako jsou teploty tání či elektronegativita, ale také biologický význam prvků či rok jejich objevu". Seznámili se tak s 80 vzorky chemických prvků včetně "velmi reaktivního cesia nebo unikátních krystalických forem kovového vápníku, europia, síry a dalších".

RNDr. Barbora Staňková, Ph.D.

credit by Přírodovědecká fakulta UK