PLAMENOVÉ ZKOUŠKY
Zkouška ohněm? U nás není problém. Studentky 2. ročníku oboru laboratorní asistent si na hodině analytické chemie připravily ukázku plamenových zkoušek sloučenin lithia, vápníku, mědi, barya a stroncia.
A trochu z vyučování:
Některé prvky (zejména alkalické kovy, kovy alkalických zemin a některé další jako např. bór a měď) mají schopnost barvit plamen a jeho barva je pak typická pro daný prvek. A právě plamenová zkouška slouží ke zjištění, zda daná sloučenina obsahuje některý z kovů barvících plamen.
Doma to nezkoušejte! Zkouška probíhá tak, že se drátek (nejlépe platinový nebo z inertního - nereaktivního materiálu), pečlivě umytý v kyselině a vyžíhaný nad plamenem, ponoří do roztoku zkoumané látky. Následně se vloží do plamene a sleduje se změna zabarvení plamene. Podle barvy plamene lze určit, jaký kovový prvek sloučenina obsahuje.
Na závěr soutěžní otázka: Lithium dostalo název z řeckého lithos – kámen. Zbarvení plamene lithia pozoroval poprvé Leopold Gmelin roku 1818. Nicméně my se ptáme: jakou barvu má plamen lithlia?
a) zelenou
b) červenou
c) žlutou
Odpověď najdete ve fotogalerii
žákyně Anna Zacharová, Adéla Růžičková a Patricie Plotová - 2. AL
Foto zaslala Mgr. Helena Kaufmanová
Zpět na přehled