VÝLET DO ŠTĚCHOVIC & NAUČNÁ STEZKA SVATOJÁNSKÉ PROUDY
Na konci školního roku uskutečnily 2. a 3. třídy budoucích asistentů zubního technika společný výlet 2. a 3. třídy do Štěchovic a prošli naučnou stezku Svatojánské proudy.
Trasa 10 km dlouhé stezky vede skalnatým údolím Vltavy, úsekem mezi Štěchovicemi a Novými Třebenicemi. 15 zastavení vás seznámí s faunou a flórou, geologickou stavbou vltavského kaňonu, voroplavbou nebo osadou Ztracenka, která hrála významnou roli v historii českého trampingu.
Štěchovické peřeje, od 18. století nazývané Svatojánské proudy, byly nejvážnější překážkou vorové plavby v této části Vltavy díky peřejím a skaliskům. O splavnění Svatojánských proudů se zasloužil rakouský císař Ferdinand III v roce 1643, což připomíná barokní Ferdinandův sloup z pískovce. V blízkosti byla poté postavena v roce 1772 socha sv. Jana Nepomuckého, podle něhož proudy dostaly své jméno. Obě významné památky najdete na levém břehu Vltavy a po vybudování a zprovoznění Štěchovické přehrady byly přemístěny pod hráz nedaleko budovy elektrárny, kde tam stojí do současnosti.
V blízkosti Svatojánských proudů jsou i známá vyhlídka Máj a Smetanova vyhlídka, odkud v 70. letech 19. století tok řeky sledoval Bedřich Smetana. Tomuto úseku věnoval nejdramatičtější úsek symfonické básně.
A jako neposlední zajímavost uvádíme, že v roce 1889 zde čerstvě vzniklý Klub českých turistů vyznačil svou vůbec první turistickou trasu.
Photos: Bc. Petra Zetková, třídní učitelka 3. AZ
Zpět na přehled