ZÁJEZD DO ANGLIE - 8. - 13. 5. 2022 - 2. část - STONEHENGE & SALISBURY
STONEHENGE & SALISBURY
Stonehenge - komplex menhirů a kamenných kruhů je zapsaný na Seznamu světového dědictví UNESCO a je důkazem prehistorického osídlení Anglie - tzv. megalitické kultury. Tato kultura stavěla komplexy z ohromných kamenných bloků, rozvíjela se mezi mladší dobou kamennou a bronzovou a její stopy dodnes najdeme podél pobřeží Atlantiku – od Španělska, přes Británii až do Skandinávie. Na megality ale narazíte i mimo Evropu - v severní Africe či na Dálném východě. Stonhenge je obestřeno mnoha legendami a tajemstvími a jedním z největších je, kdo byl tvůrcem.
Podle jedné legendy kameny přemístil z Irska kvůli jejich léčivé moci velký kouzelník Merlin. Jiná pověst tvrdí, že Stonehenge zvládl za jednu noc postavit sám ďábel, po kterém hodil kamenem jistý mnich, který se té noci skrýval za valem. Prý zasáhl ďábla kamenem přímo do paty a tento kámen dodnes na okraji komplexu Stonehenge najdeme – jde o tzv. Patní kámen. Mezi dalšími více či méně věrohodnými budovateli najdeme i Féničany, Sasy, Římany, Egypťany, ale třeba i americké indiány, obyvatele bájné Atlantidy, obry, trpaslíky nebo dokonce mimozemšťany. V současné době nejrozšířenější názor tvrdí, že Stonehenge vybudovali keltští duchovní, tzv. druidové, ale proti této domněnce se staví fakt, že kult druidů vzkvétal v Británii až více než tisíc let po dokončení Stonehenge.
Malé městečko Salisbury najdeme nedaleko Stonehenge na řece Avon v hrabství Wilshire a jeho počátky spadají do dvacátých let 13. století. Hlavní dominantou je Salisbury Cathedral - nejvyšší katedrála v celé Británii (123 metrů) - jeden z mistrovských příkladů anglické raně gotické architektury. Obdivovat zde můžete i největší křížovou chodbu v Anglii nebo nejstarší fungující hodiny v celé Evropě zkonstruované v roce 1386. Unikátem je i jeden ze čtyř dochovaných exemplářů Magny Charty Libertatum (Velké listiny práv a svobod) z roku 1215, který se nachází se přímo v kapitule katedrály.
Zpět na přehled