20. 11. – 3. 12. 2016 absolvovalo šest studentů oboru Aplikovaná chemie zahraniční studijní stáž v Bratislavě v rámci programu Erasmus +.
Stáže se zúčastnili studenti 2. – 4. ročníku Kryštof Bouda, Veronika Fořtová, Suzana Švorc, Vitka Kravecká, Petra Kohoutová a Barbara Hávová
Partnerskou organizací pro výkon praktické stáže byla Střední odborná škola chemická v Bratislavě, www.sosch.sk, člen sítě CREDCHEM Network, která sdružuje organizace v oblasti přírodovědného vzdělávání.
Doprovázející osobou byla v prvním týdnu Mgr. Iva Obhlídalová a ve druhém týdnu RNDr. Terezie Buršíková.
Stáž byla doutýdenní a během ní studenti absolvovali v prostorách laboratoří naší partnerské školy různé zajímavé chemické úlohy, např. stanovení železa v léčivých rostlinách spektrofotometricky, stanovení oxidu siřičitého ve víně jodometricky, stanovení ibuprofenu v Ibalginu alkalimetricky, stanovení peroxidového čísla tuků nebo stanovení aktivity rostlinné katalázy a další zajímavé práce.
Také se zúčastnili exkurze na Přírodovedecké fakultě Univerzity Komenského.
Ve volném čase si studenti prohlédli zajímavá místa Bratislavy a okolí, navštívili v bratislavské Inchebě světovou výstavu Cosmos Discovery. O víkendu navštívili nedalekou Vídeň.
Odborná stáž byla pro studenty přínosem nejen z hlediska odborného, ale také jim přinesla nové poznatky z oblasti vědy, kultury a historie... Studenti zde navázali přátelské vztahy s bratislavskými studenty. Někteří z nich přijedou v březnu 2017 na stáž do naší školy.
Program Erasmus + pokračuje i v příštím roce. Na podzim 2017 vyšle naše škola do Bratislavy opět šest studentů oboru Aplikovaná chemie.
23. listopadu 2016 proběhlo v rámci programu Věda má budoucnost v pražském sídle společnosti Bayer již druhé setkání s názvem „Den v životě firmy“.
Během tohoto programu byla studentům 3.AF oboru Aplikovaná chemie představena firma Bayer, absolvovali prohlídku firemních prostor a setkali se s zaměstnanci firmy . Velmi zajímavý byl odborný workshop s vedoucím klinických studií firmy na téma Vývoj a padělání léčiv, který byl, vzhledem ke studijnímu zaměření oboru, velkým přínosem pro jejich další studium.
Studenti 2DOA měli možnost si prohlídnout celý postup výroby brýlové čočky a ještě si vše tzv. „ ošahat“. Stejně jako si zabrousit brýlové čočky na automatu WECO a vybrat v prodejním prostoru brýlové obruby na všechny typy čoček.
Studenti a žáci oborů OČNÍ OPTIK, ZDRAVOTNÍ LABORANT a APLIKOVANÁ CHEMIE se zúčastnili během
1 – 13. listopadu 2016 „Týdne vědy a techniky“. Navštívili jsme výstavy a přednášky v AV ČR. Letos jako v loni se každý den obměňovaly výstavy a přednášky. Výstavy byly z oblasti: přírodovědy, matematiky, fyziky, chemie, astronomie, optiky, humanitních věd, medicíny, astronomie, ekologie atd., pro všechny věkové skupiny. Tentokrát jsme navštívili i ústavy (Ústav makromolekulární chemie, Ústav fotoniky a elektroniky atd.)
Ve čtvrtek 3.11.2016 proběhla na naší škole již tradičně Hodina moderní chemie. Tento projekt VŠCHT popularizuje chemii a moderní chemické obory, a tím se snaží přiblížit chemii studentům středních škol. Tentokrát přijeli lektoři VŠCHT s modulem Úvod do chemie. Programu se zúčastnili studenti 1. ročníku oboru aplikovaná chemie, laboratorní asistent a asistent zubního technika. Studenti se dozvěděli, jak se vyrábí náplň do hasicího přístroje, co všechno je možné dělat s kapalným dusíkem či jak si vyrobit zmrzlinu. Ze stran studentů se tato interaktivní hodina setkala s velkým zaujetím a snad je přesvědčila, že chemie může být i zábavná a zajímavá.
Od čtvrtka 8. 9. do soboty 17. 9. 2016 proběhl na Letné 2. ročník sportovně charitativní akce TERIBEAR hýbe Prahou aneb Prima den s medvědem. Hlavním cílem celé akce, která byla určena všem, byla pomoc znevýhodněným dětem. Při této sportovní aktivitě nerozhodoval ani čas ani styl, ale byla to hlavně chuť udělat něco pro sebe i pro ostatní. Za každý uběhlý kilometr věnoval sponzor 50 Kč na konkrétní oblast, kterou si každý jednotlivec nebo tým zvolil.
Naše škola se zúčastnila a přispěla do zvolené nadační oblasti: Chceme pomoci týraným dětem a najít jim cestu z pekla
Naše výsledky – Tým Alšák
Počet účastníků: 144 /žáci, učitelé/
Počet uběhlých kilometrů: 592
Částka v korunách pro týrané děti: 29. 625 Kč
Celkové výsledky – všechny kategorie/jednotlivci, týmy, rodiny/
Počet uběhlých kilometrů: 159 348, 75
Částka v korunách pro znevýhodněné děti: 7 967 437 Kč
Žáci oboru oční optik pod vedením paní profesorky Mgr. Weissové se jako dobrovolníci již od roku 2009 účastní Sbírkových dnů Světlušky. Žáci prodávají upomínkové předměty.
Letos proběhly Sbírkové dny Světlušky 12. - 16. září a naši žáci opět prodávali a za upomínkové předměty utržili 18 810 Kč.
Od roku 2009, tedy již za osm let, žáci naší školy prodali pro Světlušku upomínkové předměty za 210 419 Kč.
Paní profesorka Weissová obdržela poděkování od organizátorů akce.
Ve středu 7. září 2016 se na Vítězném náměstí v Praze Dejvicích konal Festival vědy, dříve Vědecký jarmark, společný projekt vysokých škol, akademických a volnočasových institucí.
Tato akce je zaměřená na povzbuzení zájmu české mládeže o vědu a techniku v každodenním životě. Populárním a interaktivním způsobem byly po celý den představovány přírodovědné a technické obory hrou, k vidění byly zajímavé prezentace a nevšední pokusy.
Program letošního ročníku byl velmi bohatý. Počasí nám přálo a i proto Festival vědy navštívilo přes 15 tisíc návštěvníků.
Naše škola se také aktivně zúčastnila této akce. Studenti 4.AF oboru Aplikovaná chemie si připravili program s názvem Jak bojovat s viry. Celý den byl náš stánek v obležení žáků základních a středních škol, v odpoledních hodinách se jednalo především o návštěvníky z Dejvic a okolí. Všichni naši studenti se návštěvníkům našeho stánku ochotně věnovali a prokázali, že mají nejenom dobré odborné znalosti, ale jsou zdatní i v komunikaci.
Třídy 2.AF, 3.AF a 4.AF naší školy se zúčastnili jako návštěvníci této akce se svými učiteli, třída 3.AF se navíc zúčastnila doprovodné akce, konkrétně přednášky Dr. Ing. Michaely Rumlové s názvem Slabá místa v životním cyklu HIV – jsou vůbec nějaká?
Na webových stránkách HZS Středočeského kraje vyšel článek o praxi našich studentů 2. ročníku oboru požární ochrana "Studenti zdravotnické školy na praxi u říčanských hasičů", který napsal npor. Ing. Roman Hejzlar, velitel stanice HZS Říčany.
22. března 2016 navštívili již podruhé studenti 3. ročníku oboru Aplikovaná chemie pražské sídlo firmy Bayer, aby zde absolvovali další blok programu Věda má budoucnost, který byl tentokrát věnován problematice kariérového poradenství. V rámci setkání se studenti dozvěděli, jak má vypadat správně napsaný životopis, s personalistkou firmy diskutovali o tom, jak se připravit na pracovní pohovor a zažili ukázku modelového pracovního pohovoru. Více informací o projektu a fotografie z této akce naleznete na www.vedamabudoucnost.cz.