Spolupráce s Domovem pro seniory Krč byla letos zahájená již pěknou přednáškou 3 studentek z 3. ročníku oboru Diplomovaný farmaceutický asistent dne 13. září v 13 hodin v prostorách domova. Přednáška byla spojena s ochutnávkou bylinných čajů a možností vyzkoušení mastí s podtextem "Jak na křečové žíly?".
Ohlas na tuto přednášku vyjadřuje tento text:
Dobrý den, srdečně Vás zdravím.
Děvčata zaslouží pochvalu, dokázaly zaujmout a podrobně pohovořit o účincích a významu léčiv obsažených v nabízených čajích a mastí.
Za naše klienty Vám děkuji a budeme se těšit na další vzájemnou spolupráci. S pozdravem za DS Krč Jana Srpová
Další spolupráce bude spočívat v úpravě, čištění a přizpůsobení brýlí, případně drobných oprav, kterou provedou studenti 2. ročníku oboru Diplomovaný oční optik dne 14. listopadu opět v prostorách domova. Studenti navštěvují klienty přímo na pokojích.
Dle slov aktivizační se již na nás celé osazenstvo těší a senioři se ptají, kdy přijdeme.
Poslední srpnový týden se šest studentek třídy 3. AF spolu se svými učiteli zúčastnili 31. Letní školy chemie, jejímž pořadatelem je VŠCHT Praha.
Letní škola pro středoškolské pedagogy a studenty středních škol je akreditovaným vzdělávacím programem a je součástí servisu VŠCHT Praha středním školám.
Během akce dochází k vzájemně inspirativním setkáním předních odborníků VŠCHT a středoškolských pedagogů. Přednášky jsou zaměřeny na nové trendy a poznatky z různých oblastí chemie, které nejsou předmětem běžné standardní středoškolské výuky. Středoškolští pedagogové pak mohou na základě nově získaných poznatků a informací motivovat své žáky pro studium chemie. Pro studenty letní školy je připravena pestrá nabídka laboratorních úloh v moderních laboratořích.
Téma roku: Věda pro zdraví
Ve středu 6. září 2017 se na Vítězném náměstí v Praze Dejvicích konal Festival vědy, společný projekt VŠCHT Praha a ČVUT v Praze, ÚOCHB AV ČR, Domu dětí a mládeže hl. m. Prahy a Národní technické knihovny.
Tato akce byla zaměřena na povzbuzení zájmu české mládeže o vědu a techniku v každodenním životě. Populárním a interaktivním způsobem byly po celý den představovány přírodovědné a technické obory hrou, k vidění byly zajímavé prezentace a nevšední pokusy.
Program letošního ročníku byl velmi bohatý. Počasí nám přálo a i proto Festival vědy navštívilo přes 15 tisíc návštěvníků.
Naše škola se také aktivně zúčastnila této akce. Studenti třídy 3. AF oboru Aplikovaná chemie si připravili program s názvem Rostlinné drogy.
Celý den byl náš stánek v obležení žáků základních a středních škol, v odpoledních hodinách se jednalo především o návštěvníky z Dejvic a okolí. Všichni naši studenti se návštěvníkům našeho stánku ochotně věnovali a prokázali, že mají nejenom dobré odborné znalosti, ale jsou zdatní i v komunikaci.
V rámci projektu Věda má budoucnost se studentka druhého ročníku oboru DFA Anna Vařeková zúčastnila soutěže Věda očima mladých, vyhodnocení proběhlo dne 5. 6. 2017 v prostorách ČAV.
„….Své práce porotě představili i žáci …. a studentka Vyšší odborné školy zdravotnické z Prahy Anna Vařeková. Tu zajímalo, jak by se daly užitečně zlikvidovat chemické zbraně.
Propočítala a navrhla teoretický postup přeměny difenylchlorarsinu na lék na leukémii trisenox. Výsledkem procesu by byl dým. Nemocní by tak látku inhalovali, nyní ji dostávají v infuzích.“
27. 4. 2017 studijní skupina 3DFA navštívila českou firmu Herbadent s.r.o., která je známá výrobou zejména dentálních přípravků, založených na využití rostlinných extraktů ze „sedmera bylin“.
SLUCH - Studenti vyslechli zajímavou přednášku o historii firmy (založená 1897 bratry Svatkovými), o výrobě zaměřené na přírodní suroviny, o správné výrobní praxi, o kontrole surovin i produktů, marketingu i o sponzoringu Světlušky a florbalového týmu.
ZRAK - Prohlédli si celou firmu od skladu léčivých rostlin přes výrobní prostory až po sklepení plné obrovských dubových sudů, v nichž zrají tradiční medicinální vína.
ČICH - Od prvního okamžiku čich zaznamenal příjemné vůně od aroma sušených léčivých rostlin až po specifickou vůni sudů s víny.
HMAT - I ten si přišel na své, když se dotkli starých kameninových tanků (nádrže, ve kterých se připravují rostlinné extrakty).
CHUŤ - To nejlepší nakonec, exkurze byla zakončena ochutnávkou léčivých vín s tajemnými názvy – Maltoferrochin (železité víno proti chudokrevnosti) a Condurango (pro lepší trávení a chuť k jídlu).
MOZEK - Studenti se dozvěděli spoustu nových informací o výhodách a benefitech přírodních dentálních produktů (zubní pasty bez chemie, masážní roztok, dentální gel), o příjemných vlastnostech koupelových solí i o blahodárném působení už zmiňovaných vín.
V minulých dvou týdnech proběhla v naší škole odborná stáž studentů Stredné odborné školy chemické v.Bratislavě v rámci programu ERASMUS+ .
Pro bratislavské studenty byl připraven náročný odborný program na oboru Aplikovaná chemie. Studenti strávili v laboratořích, téměř 40 vyučovacích hodin, kde prováděli laboratorní úlohy zaměřené na přípravu látek a následné analytické stanovení obsahu látek ve vzorku. Společně s našimi studenty navštívili Centrum jaderného výzkumu v Řeži u Prahy.
Odborná stáž byla pro studenty z Bratislavy přínosem z hlediska odborného, přinesla jim nové poznatky z.oblasti kultury a historie Prahy a také nová přátelství.
Jsme rádi, že spolupráce mezi našimi školami bude pokračovat i v příštím roce.
Studenti 1. a 2. ročníku oboru Aplikovaná chemie se 11.4.2017 zúčastnili projekce s názvem "Brazílie - vášnivé srdce Jižní Ameriky" uváděný v rámci největšího vzdělávacího projektu v České republice Planeta Země 3000.
V rámci Dne projektů 2017 proběhla sportovně charitativní akce, kterou pro naši školu připravili zástupci Centra Paraple. Studenti si vyzkoušeli zábavnou formou a za dohledu Moniky Bartoníčkové a Vladimíra Turzíka z Centra Paraple jízdu na vozíku a na speciálním kole pro vozíčkáře - handbike. I přes nepřízeň počasí se všichni dobře bavili. Instruktor nácviku soběstačnosti Centra Paraple Petr Hubalovský ve svém vystoupení informoval o zásadách zdravého životního stylu lidí na vozíku. V průběhu akce bylo do sbírkových kasiček Centra Paraple mezi studenty školy vybráno 7 404,-Kč.
29. března 2017 navštívili již podruhé studenti 3. ročníku oboru Aplikovaná chemie pražské sídlo firmy Bayer, aby zde absolvovali další blok programu Věda má budoucnost, který byl tentokrát věnován problematice kariérního poradenství. V rámci setkání se studenti dozvěděli, jak má vypadat správně napsaný životopis, s personalistkou firmy diskutovali o tom, jak se připravit na pracovní pohovor a zažili ukázku modelového pracovního pohovoru. Více informací o projektu a fotografie z této akce naleznete na
www.vedamabudoucnost.cz.