13. 6. 2019 se uskutečnilo předání dvou hematologických sumátorů, které pro obory Laboratorní asistent a Diplomovaný zdravotní laborant zakoupila laboratorní společnost
synlab czech s.r.o. jako dar k 70. výročí školy.
Dne 29. 5. 2019 absolvovaly studentky 2. ročníku oboru Diplomovaný farmaceutický asistent exkurzi do firmy Megaphyt. Jedná se o českou firmu se sídlem ve Vraném nad Vltavou. Megaphyt zaujímá jedno z předních míst na českém farmaceutickém trhu s bylinnými čaji. Na počátku exkurze, po velmi vlídném přijetí a seznámení se s historií a současností firmy, studentky navštívily sklady léčivých rostlin. Dále viděly několik plně automatizovaných výrobních linek, na jejichž konci jsou finální výrobky v podobě sáčkovaných čajů. Dokonce viděly i ruční práci při výrobě jednodruhových čajů sypaných. Nejvíce je však zaujala laboratoř, kde se dělají zkoušky totožnosti, čistoty a obsahu účinných látek u jednotlivých rostlinných drog. Mohly zde uplatnit i svoje dosud nabyté vědomosti. Exkurze se všem moc líbila, byla velice poučná a panu řediteli Megaphytu a jeho kolegyním patří velký dík za čas, který nám věnovali.
Mgr. Petra Malíková
Studenti 2. ročníku oboru Aplikovaná chemie se zúčastnili školního kola chemické olympiády a oba postoupili do kola krajského, kde úspěšně reprezentovali naši školu.
Marie Krobová soutěžila v kategorii C, Tadeáš Stein v kategorii B.
Oběma děkujeme za příkladnou reprezentaci školy.
Iva Obhlídalová
vedoucí oboru ACH
Dne 3. 5. 2019 student 3.AP třídy Jonáš Jašek svojí pohotovostí pomohl zachránit život starší paní. V řetězci se sportovními potřebami, kam chodí na brigádu, uslyšel z rozhlasu informaci se žádostí o první pomoc pro paní, která leží na zemi a nemůže se nadechnout. Ihned přiběhl na místo a začal s masáží srdce. Mezitím vedoucí prodejny volal záchranku a posléze se v oživování střídali až do příjezdu záchranné služby, která poskytla kompletní záchranný servis a udržela paní při životě. Za svůj pohotový čin byl Jonáš odměněn jednak vedoucím prodejního řetězce a následně i ředitelem školy Mgr. Milošem Tichým, který vedle pochvaly ředitele školy věnoval z fondu školy i peněžitou odměnu. "Udělal jsem jen to, čemu jsem se naučil u Hasičského záchranného sboru, jehož jsem členem," uvedl závěrem Jašek Jonáš, který studuje na naší škole obor chemik požární ochrany.
Letos v pátek 26. dubna 2019 naše škola oslavila 70. výročí školy. Akce se účastnily všechny věkové kategorie, od stávajících žáků a studentů po ty bývalé v seniorském věku. Přišli i bývalí zaměstnanci a samozřejmě nemohli chybět ani ti stávající. Školu navštívili hosté školy a oborů, aby s námi důstojně oslavili toto výročí.
Program byl bohatý. Každý obor něco připravil, ať už prezentace činností, powerpointové prezentace oborových akcí, kvízy, soutěže atd. Zapojili se skoro všichni všeobecní a odborní vyučující a připravili poutavý a zajímavý program pro hosty, bývalé a stávající vyučující a studenty. Bylo se na co dívat a čím chlubit. Vždyť naši žáci, studenti se účastní řadu let různých soutěží, kde se umisťují na předních místech. Kromě nepřeberného množství fotografií z let minulých i nedávných ve dvou učebnách zubní technici ukazovali svoje výtvarné výtvory. Optici měli projekt nazvaný „Zrození refrakce“ ve třech laboratořích. Laboranti měli poutavou přednášku žákyně 3. ročníku, s kterou se umístila na 2. místě v soutěži laborantů. Své postřehy, zkušenosti z pobytů a práce v zahraničí v rámci programu Erasmus nám sdělili žáci a studenti, kteří se v posledních letech těchto projektů zúčastnili. Ve dvou učebnách probíhal vzdělávací program, byly zde prezentovány výhledy do budoucna pro všechny obory a zajímavé přednášky.
Připravených částí programu bylo hodně. Nechyběla hudba, zahrála nám bezvadná skupina ze spřátelené školy. Po celou dobu programu hrála k poslechu reprodukovaná hudba ze školního rozhlasu. Vyčíslit a vypsat všechny prezentace, akce a ukázky činností, to by dalo na dlouhý seznam. Snad ještě za zmínku stojí, že během dne probíhal i sportovní program a turnaj ve florbalu.
Co říci na konec? Akce se povedla, i přes drobné nedostatky. Ti, kteří se ji účastnili, si ji užili. Bohužel naši stávající žáci a studenti raději seděli před školou na lavičkách, než aby si procházeli školu a podívali se pod pokličku jiných oborů. Některé přednášky zely prázdnotou, což pro přednášejícího bylo deprimující. Naopak bývalí žáci a studenti hltali přes pohybové problémy celý program. S radostí vzpomínali na místa, která kdysi navštěvovali.
TĚŠÍME SE NA PŘÍŠTÍ KULATÉ VÝROČÍ - 75 LET NAŠÍ ŠKOLY !!!
Studentky oboru diplomovaný zubní laborant ze 3DZA se ve dnech 25. 3. – 27. 3. 2019 zúčastnily mezinárodní soutěže ve Slovinsku v modelaci zubů.
Morphological – gnathological – wax modeling
Soutěžilo 7 zemí a naše studentka Marcela Seitzová v této soutěži vyhrála. Tereza Schwarzová byla na pěkném 11. místě z počtu 23 zubních laborantů.
Děkujeme za skvělou reprezentaci naší školy.
Vážený pane řediteli,
tímto bychom Vám chtěli srdečně poděkovat za akci u příležitosti Světového dne zubního zdraví, kterou dne 20. března 2019 připravili studenti Vaší školy.
Akce se zúčastnilo deset dětí z DD Klánovice ve věku od 7 do 18 let.
Na počátku akce byla mírná nervozita a také nezájem našich dětí. Díky profesionalitě, vstřícnosti a empatii Vašich studentů se však děti dozvěděly, jak správně pečovat o své zuby. Díky za hravou formu, profesionální a individuální přístup Vašich studentů k dětem, po celou dobu edukačního programu byly děti nadšené.
Ještě jednou děkujeme za akci, kterou připravili studenti Vaší školy, a těšíme se na další setkání!
Za Dětský domov a Školní jídelnu, Smržovská 77, Praha 9 – Klánovice
Dana Kuchtová, ředitelka DD Klánovice
Pavel Navrátil, vychovatel
Ve středu 13. 3. 2019 proběhla na naší škole beseda s panem Ludvíkem Hessem, zakladatelem babyboxů v České republice. Pan Hess studentům tříd 2. AP, 2. AL, 3. AF a 3. BL svým neotřelým a svérázným způsobem popsal, jak babybox funguje po technické stránce a jakým způsobem se vyrábí. Seznámil je s péčí o odložené miminko po zdravotní, sociální i právní stránce a zhodnotil provoz a kvalitu českých babyboxů v rámci Evropy. Též vysvětlil postup při získávání financí na výrobu a provoz těchto zařízení od mecenášů a dobrovolníků. Své vyprávění na závěr besedy obohatil i o několik konkrétních příběhů.
Jménem studentů i jménem svým bych chtěla panu Hessovi poděkovat za jeho obdivuhodnou činnost a energii, kterou do dobré věci vkládá.
Studenti 3. DOA s odbornými vyučujícími si prohlédli tiskárnu pro nevidomé. Nejprve jsme se dozvěděli něco o historii tiskárny a jejím zakladateli. Pak si studenti mohli zkusit psát na Pichtově psacím stroji nebo do tabulky. Následovala prohlídka tisku textů a obrázků knih a časopisů pro nevidomé či lidi se zbytkem zraku. Dále nám ukázali nahrávání audioknih. Studenti se na chvíli mohli stát zvukaři či speakery. Viděli jsme vypalovačky CD a flash disků (USB různých tvarů a velikostí paměti). Studenti odnesli BRAILLOVU abecedu (šestibod).
Studenti 2. DOK pod vedení D. Říhové si prohlédli receptovou výrobu brýlových čoček. Viděli přímo výrobu jednoho páru plastových čoček (blokování – tmelení, frézování, broušení, leštění a odtmelení). Zaměstnanci výroby jim také ukázali celoplošné i graduální barvení plastových čoček. Po ukázce následovaly dotazy studentů. Po zajímavé exkurzi jsme se vrátili do školy na další vyučování.