Stalo se ...
-
I přesto, že poslední den prázdnin není pro školy a naše zaměstnance ani v nejmenším prázdninový a dokončujeme přípravy na nový školní rok, neodpustíme si nostalgickou vzpomínku na konec školního roku a splutí dolního toku řeky Sázavy třídou 1.BO v rámci jejího předprázdninového třídního výletu.
Za fota děkujeme Mgr. Jiřímu Seidlovi, Ph.D., který je nejen třídním učitelem této třídy, ale i velkým sportovcem - po mnoho let reprezentoval Českou republiku na mezinárodních
soutěžích v triatlonu a také vedl jako trenér národní reprezentace naše triatlonisty na olympijských hrách 2008 v Pekingu

, 2012 v Londýně

, 2016 v Rio de Janeiro

a 2021 v Tokyu

.
-
Naši pedagogové se nejen v průběhu školního roku vzdělávají a nabírají nové zkušenosti a poznatky. 29.8. proběhl v prostorách školy workshop, na kterém pan Jan Jirkovský z
VITA Zahnfabrik - Team CZ/SK vyučující odborných předmětů oboru
#Asistentzubnihotechnika a
#Diplomovanyzubnitechnik seznámil s inovativní technologií presovací keramiky VITA AMBRIA, která se využívá při zhotovování zubních korunek.
-
Naše škola je v samém srdci Prahy na Starém Městě obklopující Josefov - Pražské Židovské město – nejzachovalejší celek židovských památek v Evropě a součást historického centra Prahy, které je zapsáno na Seznam světového kulturního dědictví
UNESCO.
Věříme, že nejen odborné, ale i všeobecné vzdělání, je pro naše žáky a studenty důležité. Proto také kroky některých tříd v průběhu školního roku - v rámci rozšiřování všeobecného povědomí o historii našeho okolí - vedly právě k návštěvě Josefova, který najdete jen pár metrů od naší školy. A to doslova - například nejstarší synagoga v Praze a jedna z nejstarších v Evropě - Staronová synagoga - je pouhých 500 metrů "daleko".
Josefov je svou rozlohou 8,81 ha nejmenším katastrálním územím Prahy. Jeho historie sahá až do roku 1096, kdy je tato čtvrť založena po poničení ostatních židovských osídlení během pogromu. V roce 1215, nařídil čtvrtý lateránský koncil segregaci židů od křesťanského obyvatelstva a čtvrť začala mít charakter ghetta.
Symbolem židovské komunity a Josefova (až do dnešních dnů) je od roku 1357 červený prapor nesoucí žlutou Davidovu hvězdu (Magen David). Právo na používání vlastní zástavy a tohoto znaku byl Josefovu udělen osvícenským panovníkem Karlem IV.
Během následujících staletí proběhlo několik protižidovských pogromů, nekrvavější v roce 1389, kdy na Velikonoce byla zabita velká část obyvatel ghetta. Velký rozvoj ghetta nastal až za vlády císaře Rudolfa II., který často využíval služeb dvorského Žida Mordechaje Maisela - ten financoval mnohé nové stavby v židovském ghettu (Židovská radnice, Maiselova synagoga). K této době se váže i jedna ze známých pražských pověstí - pověst o rabínu Löwovi a jeho Golemovi.
K asi největšímu obratu došlo během vlády dalšího osvícenského panovníka Josefa II., synovi Marie Terezie, jenž židovské obyvatelstvo začal zrovnoprávňovat s ostatními a povolil jim usazovat se i mimo ghetto, čehož využívaly bohatší židovské rodiny. Ghetto bylo zrušeno v roce 1848 o od roku 1850 je přejmenováno na Josefov právě na počest Josefa II a přičleněno k Praze. Josefov se proměnil v chudinskou čtvrť. I z tohoto důvodu bylo koncem 80. let 19. století v rámci velké pražské asanace mnoho z původní zástavby zbouráno, nicméně nejvýznamnější židovské památky - některé synagogy, starý hřbitov a radnice - zůstaly zachovány.
Židovské město střídalo své světlé okamžiky s těmi smutnými, několikrát bylo postiženo požáry, často i úmyslně založenými (1754, 1689). Černou kapitolou je pro Josefov druhá světová válka - za nacistické okupace byli Židé deportováni do koncentračních táborů a z opuštěného Josefova se stalo skladiště konfiskovaného majetku. Po ukončení války zůstalo mnoho pozůstalostí v rukách druhého největšího židovského muzea na světě -
Židovské muzeum v Praze - Jewish Museum in Prague (založeno v roce 1906), protože jejich původní majitelé byli zavražděni v koncentračních táborech. Muzeum také uchovává jednu z nejrozsáhlejších sbírek judaik na světě - obsahuje na 40 000 sbírkových předmětů a 100 000 knih. Mezi památky bývalého pražského ghetta, které Židovské muzeum spravuje, a které můžete navštívit, patří Maiselova synagoga, Španělská synagoga, Pinkasova synagoga a Starý židovský hřbitov, Klausova synagoga, Obřadní síň (budova @pohrebnibratrstvopražského Pohřebního bratrstva) či Galerie Roberta Guttmanna.
Photos: Lenka Sieglová, vyučující odborných předmětů oboru AZT a DZT
-
Závěrečný den 3. ročníku SŠ obor Asistent zubního technika spolu s třídní učitelkou Bc. Petrou Zetkovou - vysvědčení předána, začínají prázdniny!
-
DESKOVÉ HRY
Den před vysvědčením byl pro třídu Mgr. Štěpánkové nejen ve znamení hry na klavír, ale i deskových her. A k tomu nemohlo chybět i občerstvení na posílení ducha a mysli.
Photos: Mgr. Dagmar Štěpánková
-
Školní klavír
Zajímá Vás, co během 2 náročných coronavirových let kromě on-line výuky a studia doma dělali naši žáci? U jednoho z nich to víme - Nikola Borissov se začal učit hrát na klavír.
A protože klavír máme i v jedné z učeben, ti z nás, kteří mají kancelář poblíž, si v závěru školního roku mohli poslechnout nejen skladbu He´s a Pirate z filmu
Pirates of the Caribbean, o kterou se na naši prosbu podělil i prostřednictvím videa, které s Nikolou natočila jeho třídní profesorka Mgr. Dagmar Štěpánková. Nikolovi to moc jde

a my se těšíme, až nám opět něco zahraje i v dalším školním roce.
-
-
Na konci školního roku uskutečnily 2. a 3. třídy budoucích asistentů zubního technika společný výlet 2. a 3. třídy do Štěchovic a prošli naučnou stezku Svatojánské proudy.
Trasa 10 km dlouhé stezky vede skalnatým údolím Vltavy, úsekem mezi Štěchovicemi a Novými Třebenicemi. 15 zastavení vás seznámí s faunou a flórou, geologickou stavbou vltavského kaňonu, voroplavbou nebo osadou Ztracenka, která hrála významnou roli v historii českého trampingu.
Štěchovické peřeje, od 18. století nazývané Svatojánské proudy, byly nejvážnější překážkou vorové plavby v této části Vltavy díky peřejím a skaliskům. O splavnění Svatojánských proudů se zasloužil rakouský císař Ferdinand III v roce 1643, což připomíná barokní Ferdinandův sloup z pískovce. V blízkosti byla poté postavena v roce 1772 socha sv. Jana Nepomuckého, podle něhož proudy dostaly své jméno. Obě významné památky najdete na levém břehu Vltavy a po vybudování a zprovoznění Štěchovické přehrady byly přemístěny pod hráz nedaleko budovy elektrárny, kde tam stojí do současnosti.
V blízkosti Svatojánských proudů jsou i známá vyhlídka Máj a Smetanova vyhlídka, odkud v 70. letech 19. století tok řeky sledoval Bedřich Smetana. Tomuto úseku věnoval nejdramatičtější úsek symfonické básně.
A jako neposlední zajímavost uvádíme, že v roce 1889 zde čerstvě vzniklý Klub českých turistů vyznačil svou vůbec první turistickou trasu.
Photos: Bc. Petra Zetková, třídní učitelka 3. AZ
-
Inspirovat Vás může výlet žáků prvního ročníku SŠ - budoucích očních optiků - pod vedením třídního učitele a našeho věrného fotografa
Mgr. Jiřího Seidla, na úžasný hrad Karlštejn a nedaleký lom Velká a Malá Amerika.
-
11. - 12.6.2022 proběhlo ve Veselí nad Moravou Mistrovství České republiky v dráhovém rychlobruslení a my máme velkou radost z úspěchu naší žákyně Jesiky Forstové, která získala stříbrnou
medaili v závodě na 1000m a bronzovou
ve sprintu na 500m. Gratulujeme!