Stalo se ...
-
Extrakce chlorofylu z rostlinného materiálu - i takové experimenty si můžete vyzkoušet, pokud budete na naší škole studovat obor Laboratorní asistent. Extrakci pro nás provedli žáci 1. AL pod odborným vedením Ing. Hany Havlátové.
Kateřina Kocábová - žákyně
-
V jednom z našich minulých příspěvků jsme Vás informovali o setkání studentů, kteří během letošního školního roku vyjeli do zahraničí na stáže.
Tetiana Khrypunova z oboru Diplomovaná dentální hygienistka před Vánoci absolvovala stáž v programu Erasmus+ v přístavním městě La Coruňa v Galicii, jednoho ze 17 autonomních společenství Španělska

na
Clínica Dental Dra Basanta. Zde si kromě jiného vyzkoušela například práci s digitálním skenerem při skenování ústní dutiny
pacienta a také asistovala stomatologovi při instalaci fixačního ortodontického aparátu u pacienta. Ve volném čase navštívila památky města, nechyběla ani pláž (i když se vzhledem k zimnímu počasí koupat nedalo) či návštěva galerie výtvarného umění.
Tetianě děkujeme, že se s námi o své zážitky ze stáže podělila prostřednictvím svých fotek

a přejeme jí hodně úspěchů při závěrečných zkouškách!
-
V rámci kulturní osvěty týkající se probíraných učebních témat jsme minulý týden navštívili divadelní představení Český román. Představení se konalo v krásných prostorách
Divadla Na Vinohradech, které jen umocnily kulturní zážitek.
Samotná hra pojednává o setkání tehdy sedmnáctileté začínající herečky Olgy Scheinpflugové s třicetiletým spisovatelem Karlem Čapkem. Vztah dvou umělců prochází řadou dramatických obratů, kdy po patnáct let stála jeho naplnění v cestě nejen Čapkova nemoc, ale i věkový rozdíl a rodinné poměry. Teprve v polovině třicátých let požádá Karel Olgu o ruku a začne vrcholná fáze jejich života i tvorby.
V hlavních rolích jsme měli možnost vidět výborné herce, mezi které patří Svatopluk Skopal, Jan Šťastný nebo Simona Postlerová.
& text: Mgr. Jiří Seidl, PhD. - třídní učitel 2. BO
-
30.3.2023 proběhlo v naší škole diseminační setkání v programu ERASMUS+ KA-121-VET – STÁŽE V ODBORNÉM VZDĚLÁVÁNÍ. Studenti, kteří v roce 2022 a začátkem roku 2023 vycestovali do zahraničí na praktické stáže, zde prezentovali své zkušenosti a poskytli tak náhled ostatním zájemcům na to, co mohou od stáží čekat. V průběhu dalších týdnů a měsíců se budeme Vám snažit zprostředkovat pomocí fotočlánků jednotlivé stáže.
Pro představu lze uvést, že jedna studentka oboru Diplomovaná dentální hygienistka byla na stáži ve Španělsku v Cifp Anxel Casal Monte Alto, další v portugalském Lisabonu v Carlos Pavao Clinica Médica e Dentária , ve Španělsku resp. na Kanárských ostrovech v Prodenca - Protesis Dentales de Canarias v byli i dva studenti/tky oboru Diplomovaný zubní technik a např. v Mardidu v Escola Pia Nostra Senyora absolvovali svou stáž 2 studenti oboru Diplomovaný zdravotní laborant. Studentům oboru Diplomovaný zubní technik nabídla místo na stáž také zubní laboratoř Rainer Dental v Mainburgu v Německu, zubní laboratoř Creattiva Udine v Itálii či Srednja sola za farmacija, kozmetika in zdravstvo ve slovinské Ljubljani. Na Slovensku našly stáž 3 studentky střední školy oboru Laboratorní asistent, a to na Stredna zdravotnick škola laboratoře fakultní nemocnice F.D.Roosevelta v Banské Bystrici, 2 studentky obor Diplomovaný zubní technik v zubní laboratoři A.DENT v Popradu a celkem 11 studentů / studentek oboru Aplikovaná chemie přivítala bratislavská Stredná odborná škola chemická.
Všichni zúčastnění své stáže hodnotili velmi pozitivně a bylo vidět, že si odnesli spousty nových odborných zkušeností, zážitků z volných chvil strávených poznáváním nových lidí a kultur a v neposlední řadě si mohli i velmi procvičit komunikaci v cizím jazyce. Součástí prezentací a setkání byla taky velmi povedená nástěnka, kde si všichni mohli prohlédnout fotky z daných stáží.
Všem těm, kteří našim studentům tyto nezapomenutelné zkušenosti umožnili, samozřejmě patří velké díky.

PhDr. Eva Balíková - školní koordinátorka projektů EU
-
Naši studenti mají během školního roku možnost zúčastnit se školení, kde si mohou své odborné znalosti nejen rozšířit, ale i je procvičit v praxi za použití nejmodernějších přístrojů a technik.
Příkladem může být například školení ZIRKONZAHN, které proběhlo v rámci CAD/CAM tour firmy
Zirkonzahn Worldwide v hotelu
Volcano Complex Praha dne 28.3.2023. Studenti 2. a 3. ročníku oboru Diplomovaný zubní technik se seznámili kromě jiného i s kompletní prací s CAD/CAM systémem
Zirkonzahn a praktickou modelací můstku v tomto systému.
Věříme, že jsou tato školení a aktivity přínosem pro všechny zúčastněné studenty a nabyté zkušenosti jim pomohou i v jejich budoucí kariéře.
Photos: David Maňák, DiS.
-
Poslední třídou, která se zúčastnila lyžařského

výcvikového kurzu byla třída 1.AZ.
Přibližmě si lyžařský kurz z trochu jiné stránky - a to z logistické a organizační. Abychom se na
Horská chata Krakonoš vůbec dostali, musíme si nahoru se studenty vyšlápnout po svých trasu buď z Pece pod Sněžkou, nebo z Černého Dolu. Obě cesty trvají zhruba stejně - okolo 80 minut chůze. Zavazadla a lyže jedou rolbou. Když s vracíme, opět se musíme dostat dolů po svých.
Budíček je v 7:15 a od 8:30 chodíme lyžovat, abychom stihli několik jízd po upravených sjezdovkách na manšestru. Jezdíme do 13:30, pokud jsou dobré sněhové podmínky, tak si pro nás přijede rolba s kabinkou a odveze nás k chatě, pokud je sněhu málo, vracíme se sami pěšky.
Odpoledne jsou na programu sněžnice, pěší turistika, nebo orientační závody. Výcvik na běžeckých lyžích bývá zpravidla ve středu a v sobotu. Když je vhodné počasí tak v pátek jezdíme skibusem v 8:25 na Černou horu, kde je připravena další porce krásně upravených sjezdovek. Zpátky se vracíme kombinací rolby, sjezdu přes "Václavák" ke Kolínské boudě a opět krátce rolbou až před Krakonoše.
Večer jsou na programu přednášky o bezpečnosti na horách, mazání běžek, němých značkách Krkonoš, příběh Hanče a Vrbaty a jiné. Dále máme kvízy na téma česká přísloví a české pohádky.
V tomto rytmu pobyt uteče jako voda a je zde opět neděle a návrat do Prahy a ke studijním povinnostem.
Ještě jednou bych rád poděkoval všem studentům za vzorné vystupování a chování při LVZ a všem zúčastněným pedagogům za přístup a trpělivost při výcviku. Mgr. J. Seidl, Ph.D.
Photos & text: Mgr. Jiří Seidl, Ph.D. - vedoucí lyžařských kurzů
-
Žáci třídy 1. AF navštívili v pátek 24. března výstavu MISTŘI RENESANCE ve výstavní síni Mánes a prohloubili si tak probírané učivo jak z hodin českého jazyka, tak z hodin dějepisu. Výstava je velmi pěkná, celkový dojem umocňují nahrávky, které si žáci mohou poslechnout a dozvědět se tak více o vystavovaných replikách významných děl renesančního období.
Photos & text: Mgr. Katarína Janků
-
Dne 1. března a 22. března žáci 4. třídy oboru Oční optik v KLUBECH SENIORŮ na Praze 1 (v Tomášské a v Havelské ulici) pod vedením našich pedagogů Mgr. Daniely Říhové a Pavly Ghlimové upravovali, čistili, přizpůsobovali a prováděli drobné opravy brýlí našim seniorům. Naše škola tak navázala na dlouhodobou spolupráci s Terezou Ivou Noskovou, koordinátorkou volnočasových aktivit Střediska sociálních služeb. Sami senioři si nás vyžádali a měli velký zájem o tuto akci

.
Naši starší spoluobčané si přinesli brýle

k opravě a seřízení. Žáci jim brýle k plné spokojenosti upravili a opravili. Senioři byli nadšeni přístupem a odbornou znalostí žáků.

& text: Mgr. Daniela Říhová
-
V pondělí 20.3. se v Praze se uskutečnil již 16. ročník ročník mezinárodního projektu World Oral Health Day tj. Světového dne ústního zdraví.
Naše škola byla letos poprvé partnerem této akce a ve spolupráci s
Česká stomatologická komora a
Městská část Praha 14 proběhla před nákupním centrem Černý Most osvětová akce, kterou navštívilo 750 dětí z mateřských a základních škol. Do akce zapojili se studenti 2. a 3. ročníku oboru Diplomovaná dentální hygienistka, kteří na našem
stánku učili děti, jak si správně čistit zuby

. A dokonce jsme dali i rozhovory do médií více viz:
Photos & text: Mgr. et Bc. Markéta Marušanová, DiS.
-
V rámci výuky v hodinách pedagogiky a edukace probíráme komunikace a léčebný plán u různých skupin pacientů, pro nevidomé pacienty si studenti zahráli „hru“. Dvojice studentů byla za dveřmi, zbytek třídy nachystal překážkovou dráhu. Úkolem dvojice pak bylo provést „nevidomého“ pacienta po překážkové dráze. Studenti si tak trénovali, jak mají s nevidomým pacientem komunikovat, aby pochopil a porozuměl obsahu sdělení.
Photos & text: Mgr. et Bc. Markéta Marušanová, DiS.