Stalo se ...
-
Na hodinách BIOEKOLOGIE



se minulý týden žáci 1. AZ seznámili s rekultivací po skládkování v praxi a v krásném přírodním terénu zkoumali procesy autoregulace v krajině v areálu bývalé skládky ve Veleni, která byla dříve "noční můrou" obce, a které se také říká "šnečí kopec". Obec si se skládkou poradila na jedničku - do jejího prostoru navzela novou zeminu, areál postupně prošel revitalizací dokončenou v roce 2017. Nyní je kopec již navrácen přírodě - je zarostlý zelení
a nově vysazenými stromy.
PS. Skluzavce a houpačce, která žákům "přišla do cesty", prostě nešlo odolat.

Ing. Kamila Chromíková
-
Třída
1.AO zavítala minulý týden díky Bc. Tomáši Záleskému, DiS.

, který je nejen vyučujícím předmětů První pomoc či První pomoc a medicína katastrof, ale také aktivním zdravotnickým záchranářem, na exkurzi do Vzdělávacího a výcvikového centra
Zdravotnické záchranné služby hl. m. Prahy. Žáci se podívali do vozu rychlé záchranné pomoci, zopakovali si resuscitaci a vyzkoušeli vypuzovací manévry pro případ, že by se dostali do situace, kdy se člověk dusí cizím tělesem. Mimo to
se dozvěděli spoustu zajímavých informací o fungování záchranné služby nejen v Praze.

& text Bc. Tomáš Záleský, DiS.
-
V posledním květnovém týdnu se studentky a studenti třetích ročníků střední školy zúčastnili ozdravného pobytu v Chorvatsku.
Ubytovací komplex Apartments Katoro Plava Laguna, který se nachází nedaleko městečka Umag nabízí vše, co můžeme k našemu pobytu potřebovat včetně beachvolejbalových kurtů, plaveckých bazénů a dalších sportovišť. Ubytování jsme měli apartmánového typu s vlastním vařením.
Program byl koncipován tak, aby si každý z účastníků zájezdu mohl vybrat aktivitu, která mu vyhovuje a o kterou má zájem. Pokud někdo preferoval koupání a pobyt na pláži, užil si ho v dostatečné míře. Od rána si mohli studenti vybrat z různých aktivity. Začínalo se od 8:00 ranním plaváním spojeným s otužováním. Na 9:00 byl připraven klusík s venkovním posilováním. V 10:30 se již hlásili zájemci o výuku na paddleboardech a zároveň začínal beachvolejbalový zápas. Po obědě a chvilce klidu se od 15:30 vše rozbíhalo znovu takže do večera bylo stále co dělat. Za zmínku stojí ještě společné sledování finalového zápasu na MS v ledním hokeji mezi ČR a Švýcarskem po jehož ukončení následoval gejzír národní hrdosti. Nevyhnuly se nám dva deštivé dny, ale myslím že to neubralo nic na velmi dobrém hodnocení celého našeho chorvatského pobytu.
Poděkovaní zaslouží studenti za chování a vystupování během celého pobytu. Další velké poděkování zaslouží kolegové, kteří se na bezproblémovém chodu celého ozdravného pobytu podíleli a jmenovitě to byli Mgr. J. Lázničková, Mgr. H. Havlátová, Mgr. E. Dačeva, Mgr. B. Staňková, Ph.D., Mgr. M. Ondráčků Zatloukalová, Mgr. J. Kopečný.

& text Mgr. Jiří Seidl, Ph.D.

Mgr. Jolana Lázničková

Mgr. Hana Havlátová
-
Hodiny BIOEKOLOGIE v podání našich vyučujících jsou nejen poučné, ale i zábavné a dokonce se při nich žáci podívají i za hranice budovy školy.
Tentokrát zamířila 1. AZ do Vodní elektrárny Štěchovice patřící pod
Skupinu ČEZ , která byla na konci 2. světové války původně vybudována jako druhý článek vltavské kaskády a jejíž hlavním úkolem je vyrovnání kolísavého odtoku z elektrárny Slapy. Společně s nádrží ve Vraném také vyrovnává odtok z vltavské kaskády.
Během exkurze měli žáci jedinečnou příležitost s průvodcem elektrárny projít útrobami elektrárny včetně strojovny, kde elektrický proud vyrábí dva generátory roztáčené vodou Kaplanovými turbínami. Výprava viděla i betonovou přehradu 22,5 metrů vysokou a 120 m dlouhou a nechyběl ani výhled na nádrž elektrárny s délkou 9,4km a s objemem 11,2 mil. m3 vody. V neposlední řadě nechybělo ani seznámení se s malebným okolím elektrárny.

Ing. Kamila Chromíková
-
Náš student oboru Diplomovaný farmaceutický asistent Šimon Benc tráví celý květen na stáži Erasmus+ ve slovinské Ljublani pod záštitou naší partnerské školy
Srednja šola za farmacijo, kozmetiko in zdravstvo a jak je vidět, kromě práce v místní lékárně má i možnost poznávat ve volném čase nejen město, ale i jiné slovinské památky a přírodní zajímavosti.

Šimon Benc - 2. DFA
-
Nedávno zachvátilo Česko

hokejové šílenství a my jsme byli u toho

díky Magistrátu Hl. m. Praha
, od kterého naše škola obdržela vstupenky na utkání základní části
Mistrovství světa IIHF v ledním hokeji 2024 českého týmu proti Finsku.
Hala byla nacpaná, naši nám připravili jeden z mnoha infarktových zápasů celého turnaje a nakonec v dramatickém utkání dokázali po bezgólových třech třetinách a prodloužení v nájezdech urvat těsné vítězství 1:0. Tým zde ukázal, to, co ho provázelo i během celého šampionátu - všichni táhli za jeden provaz, nevzdávali žádný souboj a vše podřídili jedinému - vítězství. Co jsme v té době netušili je to, že tím náš tým odstartoval svou spanilou jízdu, která skončila ve finále ziskem titulu mistra světa.
Takže si ještě jednou zakřičte: Góooooooooool! Kdo neskáče není Čech HOP HOP HOP!!
Český hokej opět po 14 letech září zlatě
a je MISTREM SVĚTA. Gratulujeme a děkujeme!

Mgr. Karolína Čaklošová
-
Laboratorní cvičení jsou nedílnou součástí výuky oboru Laboratorní asistent a Aplikovaná chemie.
Nedávno si Ing. Hana Havlátová připravila pro žákyně z 1. AL dva zajímavé pokusy. V prvním si vyzkoušely dialýzu složky směsi roztoku bílkoviny (z vaječného bílku) a nízkomolekulární iontové sloučeniny a provedli jejich důkaz. Díky tomu si nyní mohou lépe představit, jak funguje skutečná dialýza - tj. proces, při kterém jsou u člověka s poškozenými ledvinami z těla odstraněny odpady metabolismu.
V dalším úkolu se prozměnu seznámily s jednou z jednoduchých metod filtrace - kolírováním, jehož pomocí přípravily Prostý sirupu - Sirupus simplex.

Mgr. Petra Plachejdová
-
Díky skvělé poloze školy v historickém centru Prahy se i hodina angličtiny může proměnit na zážitek - Mgr. Jan Svárovský se svou třídou 3. AF vyrazil na anglickou procházku po Karlově mostě a Malé Straně.

Mgr. Jan Svárovský
-
Víte, kde se u nás ve škole používá SATYNÝRKA (satinýrka) a k čemu slouží? Ten, kdo odpověděl, že se používá ve výtvarné výchově, odpověděl správně. Je to ruční válcový grafický lis, který se používá především pro umělecký tisk z výšky či z hloubky a naše škola ho má od letšoního školního roku ve výbavě. Práci se satynýrkou si vyzkoušeli naši gymnazisti pod vedením MgA. Karla Zavadila, Ph.D.

MgA. Karel Zavadil, Ph.D.
-
Ve čtvrtek 16. května se na naší škole konal již avizovaný druhý ročník školní akce
#nobackpackday, tedy „Den bez tašek“.
Zúčastnění studenti přišli do školy bez batohů a ruksaků, svoje školní pomůcky a učebnice si přinesli v jiných alternativních zavazadlech, přičemž využili svou fantaziii i vynalézavost

. Nás nejvíce zaujmul Filip Kalina z 1. AG se svou mikrovlnkou - původně jsme mysleli, že si ji na akci půjčil ve škole, byli jsme ale na omylu. Filip jí prý "vzal doma a
přivezl vlakem z Benešova"


.
Cílem této akce bylo připomenout miliony dětí na celém světě, které musí ujít desítky kilometrů, aby se vůbec do školy dostaly, přičemž své věci nosí pouze v rukou, protože si žádné batohy a zavazadla nemohou z finančních důvodů dovolit.

Mgr. Katarína Janků